7 nowych cudów współczesnego świata – poznaj je wszystkie!

Bardzo często można usłyszeć popularne wyrażenie „ósmy cud świata”. Jest ono stosowane w codziennym języku, aby podkreślić, że dany obiekt, czy osoba charakteryzuje się wyjątkowymi, pozytywnymi, wręcz ponadprzeciętnymi cechami. Geneza takiego pojęcia jest ukryta w przeszłości, a dokładnie w zestawieniach, które prezentują najwybitniejsze obiekty kulturalne i historyczne na świecie. Poznaj siedem nowych cudów współczesnego świata!

Cuda świata – sprawdź, które z nich były popularne w przeszłości!

Już w czasach starożytnych powstawały rankingi, które ukazywały ciekawostki o obiektach architektonicznych i kulturalnych, jakie przynajmniej raz w życiu warto zobaczyć na własne oczy. Można nawet stwierdzić, że w tamtych czasach ich główną rolą było pełnienie funkcji przewodników turystycznych. Starożytne czasy promowały zwłaszcza obiekty takie jak: Piramida Cheopsa, Wiszące Ogrody Semiramidy, Świątynię Artemidy w Efezie, Posąg Zeusa w Olimpii, Mauzoleum w Halikarnasie, Kolosa Rodyjskiego, jak również Latarnię Morską na Faros.

Jaka jest historia rankingów ukazujących światowe cuda?

Rankingi tego typu stały się swego rodzaju wzorcem, na którego podstawie na przestrzeni lat powstawały nowe zestawienia. Były one na bieżąco aktualizowane i dopasowywały się do zmian zachodzących w kulturze, jednak cały czas bazowały na historycznym dorobku największych cywilizacji. Dobrym przykładem jest tutaj chociażby lista tak zwanych Siedmiu Cudów Średniowiecznego Świata. Jak już sama nazwa wskazuje, było to zestawienie przedstawiające najbardziej znane obiekty w tych czasach. Należały do nich: Stonehenge, Koloseum, Wielki Mur Chiński, Porcelanowa Wieża w Nankinie, Hagia Sophia oraz Krzywa Wieża w Pizie. Zwracano także uwagę na: Groty Dziesięciu Tysięcy Buddów, Angkor Wat, Wielkie Zimbabwe, Katedra w Ely oraz Opactwo św. Piotra i Pawła w Cluny. Dzięki temu widać, że każda epoka charakteryzuje się dorobkiem, który należy doceniać, aby mogły z niego czerpać również przyszłe pokolenia.

Współczesne rankingi cudów świata!

Należy podkreślić, że także obecnie tworzona jest lista takich cudów. Ulokowane są one w różnych miejscach na świecie. Dla przykładu jednym z takich obiektów jest Wielki Mur Chiński, czyli największa azjatycka atrakcja turystyczna. Kolejnym cudem jest jordańska Petra, czyli ruiny antycznego miasta stworzonego przez Nabetajczyków. Następnym obiektem tego typu jest pomnik Chrystusa Odkupiciela w Brazylii. Doceniane są także: włoskie Koloseum, czy ruiny miasta Inków. Ponadto podkreśla się znaczenie: budynku opery w Sydney, tunelu pod kanałem La Manche, czy też Międzynarodowego Portu Lotniczego Kansai w Japonii. Jeśli planujesz wakacje, które będą podróżą Twojego życia, powinieneś pojechać właśnie do tych miejsc. Dzięki temu zagwarantujesz sobie niezapomniane przeżycia i wspomnienia, które pozostaną w Tobie na bardzo długi czas.

Podsumowanie

Trzeba jednoznacznie podkreślić, że współczesne listy rankingowe są tworzone na podstawie różnorakich czynników. Ponadto kreują je różne organizacje. Jednym z kryteriów jest chociażby kwestia walorów turystycznych i podróżników. Tutaj wskazuje się na przykład: Park Narodowy Serengeti, Galapagos, czy Wielki Kanion. Inny ranking stawia na cuda stworzone przez naturę. Są to na przykład: Wielka Rafa Koralowa, Mount Everest oraz Wodospady Wiktorii. Następne zestawienie popularyzuje tak zwane podwodne cuda, takie jak: Rafa Koralowa Belize, Jezioro Bajkał, czy Północne Morze Czerwone. Także doceniane są tak zwane cuda przemysłowe, wśród których popularne są: Kanał Panamski, Pierwsza Kolej Transsyberyjska oraz Londyńska kanalizacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *