Czy białe meble kuchenne to dobry pomysł?

Planowanie aranżacji kuchni to spore wyzwanie, które wymaga od nas umiejętności łączenia wielu elementów, wzorów, a także kolorów. Jedną z ważniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć już na etapie zastanawiania się nad aranżacją, jest kolorystyka mebli kuchennych. Wiele osób decyduje się na białe fronty. I nic w tym dziwnego – to rozwiązanie, którego zalety znacznie przewyższają wady.

Białe fronty kuchenne doskonale sprawdzają się praktycznie we wszystkich wnętrzach. Są bardzo dobrym rozwiązaniem w małych i pozbawionych światła kuchniach. Pozwalają na optyczne powiększenie przestrzeni, dzięki czemu aranżacja świetnie się prezentuje, a jednocześnie pozwala na różne formy jej uzupełnienia. Białe meble często są również wybierane w nowoczesnych wnętrzach otwartych na salon. Idealnie wtapiają się w tło, szczególnie jeśli dodatkowo mamy w kuchni białe ściany. Dzięki temu pozwalają na dowolne urządzenie części salonowej. Białe fronty kuchenne nie przytłaczają i dają wiele możliwości aranżacyjnych, na co nie można sobie pozwolić wtedy, gdy stawiamy na mocne akcenty kolorystyczne.

Idealne do każdej stylistyki

Białe meble kuchenne bardzo dobrze komponują się praktycznie z każdym wystrojem wnętrza. Bardzo dobrze wyglądają we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, angielskim czy prowansalskim. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy wykonanie mebli z solidnego drewna i pomalowanie ich na biało. Białą zabudowę można również połączyć ze stylem glamour. Wtedy meble powinny być na wysoki połysk, połączone z marmurowymi blatami i dekoracyjnymi dodatkami. Meble kuchenne z białymi frontami dobrze będzie wyglądała w stylu skandynawskim, gdy połączony białe meble z drewnianymi dodatkami.

W czysto minimalistycznym wydaniu również białe meble będą wyglądały rewelacyjnie. Wtedy stosuje się wysoki połysk w połączeniu z szafkami czy szufladami bez uchwytów, co dodatkowo podkreśla surowość i chłodny wystrój wnętrza. Jak widać, białe meble dają praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne, można je połączyć z rustykalnym klimatem czy chłodnym minimalizmem. Sekret tkwi bowiem w ich wykończeniu i ewentualnych dodatkach. Mają białe meble kuchenne możemy nawet z dnia na dzień zmienić stylistykę kuchni, zmieniając jedynie kolorystykę ścian czy niektóre detale.

Niekoniecznie więcej sprzątania

Wiele osób, którym białe meble podobają się, nie wybiera ich do swoich wnętrz. Obawiają się przede wszystkim problemów z czyszczeniem i codziennym sprzątaniem kuchni. Okazuje się jednak, że jeśli meble wykonane są z doskonałej jakości materiałów, można z nich bardzo szybko usuwać plamy, kurz czy odciski palców, nawet bez konieczności używania specjalistycznych środków. Na białych powierzchniach mniej widoczny jest również kurz, dzięki czemu można czyścić je o wiele rzadziej niż meble wykonane w mocnych, intensywnych kolorach.

Niektórzy inwestorzy boją się bieli w kuchni, gdyż obawiają się, że z czasem meble staną się pożółkłe i stracą na atrakcyjnym wyglądzie. Owszem, białe meble sprzed kilkudziesięciu lat mogą prezentować się dosyć kiepsko, a ich biel jest daleka od pierwotnej. Jednak związane jest to głównie ze słabej jakości materiałami. Współczesne meble, wykończone lakierem czy wysokiej jakości okleiną, pozostają białe przez wiele lat. Nawet po wielu latach będą więc się prezentowały tak samo dobrze jak tuż po ich zamontowaniu. Oczywiście, pod warunkiem, że będziemy wybierać meble dobrej jakości, pochodzące od renomowanych i sprawdzonych producentów. Jeśli chcemy, aby białe meble przetrwały w niezmienionym stanie przez lata, dobrym rozwiązaniem może być również wykonanie ich na wymiar. W ten sposób zyskamy pewność, że będą zrobione z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, a jednocześnie będą idealnie dopasowane do naszych potrzeb.

Czy białe meble mają wady?

Jedynym mankamentem białych mebli, szczególnie tych wykonanych na wysoki połysk, może być fakt, że bardzo łatwo jest je porysować. Nawet codzienne użytkowanie czy czyszczenie może spowodować, że powstaną nieestetyczne ryski na lakierze, które mogą być dosyć mocno widoczne. Jest to jednak problem, który pojawia się także w przypadku mebli utrzymanych w kolorystyce innej niż biała. Ważne jest więc odpowiednie użytkowanie, a także czyszczenie mebli – miękkimi, delikatnymi szmatkami i preparatami, które są przeznaczone do ich czyszczenia. Im lepiej będziemy dbać o białe meble, tym dłużej będą nam służyły w niezmienionym stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *